سپسیس چیست ؟

سپسیس چیست ؟

سپسیس نوعی بیماری است که خون را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع سپسیس همان عفونت خون است. بیماری نامبرده به علت وجود عفونت در بدن ایجاد می شود و فرد را مبتلا می کند. این بیماری یک بیماری بسیار خطرناک است که زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. لازم به ذکر است که این بیماری ناشی از عفونت باکتری ها می باشد. در اینجا قصد داریم به روش های درمان عفونت خون و یا سپسیس، علائم و عوارض آن بپردازیم. ناگفته نماند که سپسیس در بارداری نیز یک امر بسیار مهم می باشد که باید به آن توجه شود.

دلایل ابتلا به بیماری سپسیس :

یکی از دلایل اصلی مبتلا به بیماری سپسیس عفونت است. عفونت ممکن است در هر قسمت از بدن بروز کند و باعث انتقال آن به قسمت های دیگر شود. بیشترین قسمت های بدن که در معرض عفونت قرار می گیرند دستگاه ادراری، شکم، لگن، ریه و … هستند. از دیگر دلایل مبتلا شدن به این بیماری شامل موارد زیر است :

  1. مبتلا شدن افراد به برخی از بیماری ها مانند ذات الریه، آپاندیس و … محیط را برای بروز بیماری سپسیس فراهم می کند. ذات الریه اغلب با عفونت ریه همراه است.
  2. از دیگر دلایل مبتلا شدن به این بیماری ورود میکروب ها، باکتری ها و یا انگل های مخرب به داخل بدن است. این میکروب ها ممکن است به روش های مختلفی چون مصرف مواد غذایی آلوده و … وارد بدن فرد شوند. از میکروب هایی که باعث بروز این بیماری می شوند می توان به اشریشیا کُلای (Escherichia coli)، استافیلوکوکوس اورئوس و برخی از انواع خاص باکتری استرپتوکوک. اشاره کرد.

درمان سپسیس :

لازم به ذکر است که بیماری سپسیس یک بیماری بسیار خطرناک است، در نتیجه در صورت بروز کوچک ترین نشانه باید به پزشک مراجعه کرد و متناسب با دستورات پزشک برای درمان اقدام کرد. پزشک معالج با توجه به نوع عارضه و شدت آن دارو های مناسب را تجویز می کند و دستورالعمل دارو ها را در اختیار شما قرار می دهد. همراهی با یک پرستار مراقب نوزاد برای نوزادان مبتلا به این عارضه و یک پرستار نگهدار سالمندان برای سالمندان مبتلا بسیار کمک کننده می باشد. از روش های موثر در درمان این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. یکی از روش های درمان این بیماری مصرف دارو می باشد. اما مصرف دارو برای درمان این بیماری نیاز به بستری شدن دارد. در حقیقت به دلیل خطرناک بودن این بیماری دارو های مصرفی باید به رگ تزریق شوند تا نسبت به بیماری بهتر جواب دهد.
  2. روش های دیگری برای درمان این بیماری وجود دارد که برای افزایش سرعت بهبودی بیمار و شدت عارضه انجام می شود. به عنوان مثال در مواردی از دستگاه تنفس برای تنفس بهتر بیمار استفاده می شود.
  3. در برخی از موارد از عمل جراحی نیز برای خارج کردن عضو عفونی از داخل بدن استفاده می شود.

علائم عفونت خون :

بیماری عفونت خون نشانه هایی دارد که می توان به تب، تنگی نفس، عرق کردن، تشنج و … اشاره کرد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.