آشنایی با آپنه

آشنایی با آپنه در خواب :

خواب یکی از نیاز های اساسی هر فرد می باشد. خواب باید خوب و با کیفیت باشد. خواب خوب و با کیفیت علاوه بر این که باید ساعت مناسب داشته باشد، باید بدون خروپف همراه باشد. یکی از مسائلی که هنگام خواب بسیار شایع شده است، قطع شدن مکرر تنفس می باشد. در حقیقت این بیماری نوعی اختلال است که با قطع و وصل شدن تنفس همراه است. آپنه در خواب نیز بسیار مرسوم می باشد، اما آپنه در بیداریکمتر دیده شده است. در اینجا قصد داریم به دلایل ابتلا به این بیماری، روش های درمان، انواع آن و … اشاره کرد.

انواع آپنه :

این بیماری انواع مختلفی دارد که می توان به آپنه خواب انسدادی، خواب مرکزی و خواب مختلط اشاره کرد که هر کدام از آن ها دلایل منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال :

این بیماری از نوع انسدادی وقتی بروز می کند که عضلات گلو ضعیف شوند و یا به عبارتی شل شوند. در نوع مرکزی علت بروز آن عدم ارسال سیگنال های عضلات کنترل کننده تنفسی است. اما در نوع مختلط معمولاً بروز این بیماری زمانی رخ می دهد که فرد به هر دو عارضه مبتلا باشد.

آپنه در خواب چه علائمی دارد ؟ 

از علائم آپنه در خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. مشاهده خروپف در افراد
  2. قطع و وصل شدن مکرر تنفس فرد به هنگام خواب
  3. پریدن های ناگهانی از خواب به همراه نفس تنگی
  4. درد های مکرر

روش های درمان این بیماری:

روش های مختلفی جهت درمان این بیماری وجود دارد که انجام و استفاده از آن به تشخیص پزشک بستگی دارد. در ابتدا با مشاهده کوچکترین نشانه از این نوع بیماری باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک بعد از بررسی و معاینه جهت درمان بیماری اقدام می کند. برای درمان، پزشک عموماً از دستگاه درمان آپنه استفاده می کند. روش های دیگری وجود دارد که استفاده از آن ها به نوع عرضه بستگی دارد. از روش های مصرفی جهت درمان این بیماری می توان به روش CPAP و یا فشار مثبت مداوم راه هوایی ، دستگاه فشار مثبت بازدمی راه هوایی و یا EPAP  ، استفاده از ابزارهای دهانی‌‌، خارج کردن بافت، جابه‌جایی فک و … اشاره کرد. آپنه در نوزادان  روش های درمان منحصر به فردی دارد. همان طور که گفته شد هر کدام از آن ها متناسب با نوع عارضه مورد استفاده قرار می گیرد. از روش های خانگی و دستورالعمل های ساده برای درمان این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. یکی از روش های خانگی موثر در درمان این بیماری، کاهش وزن است.
  2. انجام فعالیت های ورزشی و نرمش به درمان این بیماری کمک می کند.
  3. افراد مبتلا به این بیماری بهتر است از مصرف دارو های آرام بخش پرهیز کنند.
برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.