DPH چیست ؟

DPH چیست ؟

DPH نوعی بیماری است که پروستات را تحت شعاع قرار می دهد. به بزرگ شدن پروستات، DPH گفته می شود. این بیماری به هایپرپلازی خوش خیم پروستات معروف است. پروستات غده ای است که در حالت عادی در افراد زیر ۵۰ سال به اندازه گردو است. در واقع این غده در شکم و جلوی روده راست قرار دارد. بیماری های مختلفی وجود دارد که پروستات را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث صدمه به آن می شود. در اینجا قصد داریم به علائم DPH و درمان آن بپردازیم.

علائم DPH   :

  1. یکی از علائم و نشانه های ابتلا به بیماری هایپرپلازی خوش خیم پروستات می توان به دفع ادرار با درد و گاهی سوزش اشاره کرد.
  2. از دیگر علائم و نشانه ها تکرر ادرار می باشد. در حقیقت فرد در طول روز دفع ادرار را طی چند نوبت انجام می دهد.
  3. مشاهده خون به همراه ادرار از دیگر نشانه های بیماری DPH می باشد.
  4. عدم کنترل ادرار نیز از دیگر علائم و نشانه های بیماری DPH می باشد.

عوامل تاثیر گذار در ابتلا به بیماری  DPH   :

عوامل مختلفی در ابتدا به این بیماری تاثیرگذار می باشد. به عنوان مثال :

  1. عدم تغذیه مناسب یکی از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به بیماری DPH است.
  2. از دیگر عوامل موثر در مبتلا شدن افراد به این بیماری دیابت است.
  3. اضافه وزن و چاقی نیز از دیگر عوامل موثر در ابتلا به این بیماری است.
  4. عفونت مثانه،جراحی لگن، پارکینسون، ام اس و … باعث ضعیف شدن بدن می شود، در نتیجه امکان ابتلا به بیماری دی پی اچ را افزایش می دهد.

درمان بیماری دی پی اچ :

برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کرد. در صورتی که تغییر حجم غده جزئی باشد با تغییر روش در زندگی روزانه می توان به درمان این بیماری کمک کرد، اما در صورتی که تغییر حجم آن قابل توجه باشد، پزشک برای درمان این بیماری جراحی پروستات را  انجام می دهد. از روش هایی که باید برای درمان این بیماری انجام داد انجام نرمش ها و یا فعالیت های ملایم به صورت مرتب و روزانه است. همچنین باید از مصرف مواد کافئین دار نیز خودداری کرد.

علت بزرگ شدن غده پروستات :

لازم به ذکر است که یکی از دلایل افزایش سایز غده پروستات، افزایش سن است. با افزایش حجم پروستات، حجم تولید دو ماده موجود در پروستات افزایش می یابد، این دو ماده هورمون تستوسترون را به استروژن و DHT تبدیل می کند که باعث بزرگ شدن این غده می شوند. اگر هورمون های تولید شده کنترل نشوند، ممکن است مشکلات جدی و جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کنند و با افزایش حجم بی رویه پروستات ممکن است باعث بروز سرطان، انواع عفونت ها و … به وجود آید.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.