CoPD چیست ؟

CoPD چیست ؟ 

CoPD نوعی بیماری می باشد که ریه را تحت تاثیر قرار می دهد. CoPD بیماری انسداد ریه است این بیماری باعث التهاب ریه ها شد و مسدود شدن راه مسیر جریان هوای ریه ها را در پی دارد. این بیماری مشکلات و بیماری های متعددی را برای فرد به وجود خواهد آورد که ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در اینجا قصد داریم به عوارض بیماری CoPD، علائم آن و روش های درمان این بیماری بپردازیم.

علائم و یا نشانه های بیماری انسداد ریه :

بیماری CoPD نشانه های متعددی دارد که این علائم ممکن است در برخی از افراد شدید و در برخی دیگر خفیف باشد. این نشانه ها شامل سرفه های شدید، خس خس در ناحیه سینه، احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه، احساس تنگی نفس

عوارض بیماری CoPD :

بیماری نامبرده عوارض مختلف و متعددی را داراست که می توان به نارسایی قلبی نیز اشاره کرد. در حقیقت از طرفی نارسایی قلبی عوارض خطرناکی را به همراه دارد.

درمان بیماری CoPD :

بیماری CoPD مانند برخی دیگر از بیماری ها روش های درمان متنوعی دارد که انتخاب آن ها به شدت بیماری بستگی دارد. از روش های معمول درمان می توان به استروئیدها، تئوفیلین، آنتی بیوتیک ها، بازتوانی ریوی، اکسیژن درمانی، جراحی، واکسن و … اشاره کرد. به عبارت دیگر:

  1. یکی از روش های درمانی جهت درمان بیماری انسداد ریه ها، بازتوانی ریه است. در این روش برنامه ای جهت بهبود عملکرد ریه ها تولید خواهد شد. در واقع این برنامه تنگی نفس را تسکین داده و باعث تنفس بهتر بیمار می شود.
  2. یکی دیگر از روش های درمانی بیماری انسداد ریه، اکسیژن درمانی می باشد. اکسیژن درمانی یک نوع روش درمانی می باشد که سطح اکسیژن موجود در خون را افزایش داده و در نتیجه بیمار قادر به تنفس بهتر می باشد. در این روش از ماسک جهت رساندن اکسیژن به بیمار استفاده می شود. منبع تامین اکسیژن، کپسول اکسیژن است.
  3. جراحی از دیگر روش های درمانی می باشد که انواع متنوعی نیز دارد. از انواع روش های جراحی می توان به روش بالکتومی، روش جراحی کاهش حجم ریه و روش پیوند ریه اشاره کرد. روش بالکتومی فضای ایجاد شده در ریه ها که به علت تخریب جداره های کیسه هوا ایجاد شده است را تحت پوشش قرار می دهد. در نتیجه باعث بهبود کیفیت تنفس فرد بیمار می شود.
  4. روش جراحی کاهش حجم ریه به روشی گفته می شود که در آن قسمت های کوچکی از ریه که دچار عارضه شده اند از قسمت های سالم ریه جدا می شوند، در نتیجه باعث تنفس بهتر می شود.
  5. روش پیوند ریه نیز یکی دیگر از روش های درمان بیماری CoPD می باشد. این روش عموما برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که شدت بیماری زیاد باشد و حجم زیادی از ریه را درگیر کرده باشد. در این روش ریه سالم به ریه خراب پیوند زده می شود. فرد جراحی شده به روش پیوند ریه لازم است تا پایان عمر دارو مصرف کند.
برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.