CHF چیست ؟

CHF چیست ؟

CHF نوعی نارسایی قلبی است که باعث کاهش عملکرد قلب در پمپاژ خون می شود. CHF به معنای حمله قلبی نمی باشد بلکه به معنای کاهش کیفیت پمپاژ خون به علت تجمع مایع در بدن می باشد. این بیماری مانند سایر بیماری ها عوارض و علائمی دارد که قصد داریم به آن ها بپردازیم.

علائم نارسایی قلبی و یا CHF :

 1. تنگی نفس یکی از علائم بسیار شایع در افراد مبتلا به بیماری CHF می باشد. این نفس تنگی ممکن است در هنگام راه رفتن، ورزش کردن، دراز کشیدن و بالا رفتن از پله شدید تر شود.
 2. از دیگر علائم این بیماری می توان به کاهش اشتها اشاره کرد.
 3. تنگی نفس در بعضی از افراد مبتلا شده ممکن است شدید تر باشد و این تنگی نفس در شب باعث اختلال در خواب فرد بیمار شود.
 4. از دیگر علائم بیماری CHF می توان به سرفه های خشک و خس خس از ناحیه سینه اشاره کرد.
 5. خستگی مفرط و سردرد از دیگر علائم آن می باشد.
 6. از دیگر علائم نارسایی قلبی می توان به تپش قلب و یا ضربان نامنظم و بالا اشاره کرد.
 7. افزایش وزن در مدت زمان کوتاه از علائم این بیماری می باشد.

درمان نارسایی قلب :

برای درمان نارسایی قلب ابتدا باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک معالج با معاینه بیماری و بررسی های مورد نظر، مشکل را تشخیص می دهد و متناسب با آن جهت درمان و یا رفع مشکل دارو تجویز می کند. داروهای مصرفی با توجه به شدت عارضه و نوع آن مشخص می شود. نحوه مصرف و یا دوز دارو های مصرفی با توجه به شدت عارضه تعیین می شود. اما راهکارها و یا دستورالعمل هایی وجود دارد که در درمان و پیشگیری این نوع بیماری موثر است. به عنوان مثال :

 1. حذف سیگار
 2. پرهیز از مصرف غذا های چرب
 3. کاهش و یا حذف قند و شکر از رژیم غذایی
 4. دوری از استرس
 5. نوشیدنی مایعات سالم مانند آب و آب میوه طبیعی

CHF در سالمندان:

بیماری CHF در سالمندان بیشتر شایع است. ماهیچه های قلب سالمندان به مرور زمان، عملکرد خود را از دست می دهند. در حقیقت با گذر زمان ماهیچه های قلب عملیات پمپاژ را به خوبی انجام نمی دهند و به قول معروف ماهیچه ها شل می شوند. در نتیجه پمپاژ خون به سختی و به کندی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که ریه های افراد سالمند معمولاً کارایی خود را از دست می دهد، به همین دلیل این بیماری در سالمندان شایع­تر است.

علت مبتلا شدن به این بیماری:

از دلایل مبتلا شدن به این بیماری خطرناک می توان به عوامل وراثتی، وزن زیاد، مصرف سیگار، فشار خون بالا، مبتلا بودن به بیماری دیابت و … اشاره کرد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.