پارکینسون

پارکینسون چیست؟

پارکینسون چیست ؟ 

پارکینسون بعد از آلزایمر یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیا است که باعث اختلال در مغز و سیستم عصبی بدن می شود. پارکینسون نوعی بیماری نورولوژیک است که با گذشت زمان در بدن پیشرفت کرده و در نهایت باعث از دست دادن توانایی فرد می شود. این بیماری عمعمولاً سیستم حرکتی فرد را درگیر  می کند و مانع از حرکت اندام ها می شود. در بدن افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند میزان تولید دوپامین کاهش می یابد که در نهایت حرکت اندام ها را با مشکل مواجه می کند.

درمان پارکینسون و پیشگیری از آن :

برای درمان بیماری پارکینسون روش قطعی وجود ندارد و با گسترش علم پزشکی دارویی جهت درمان قطعی این بیماری یافت نشده است. رایج ترین داروی پارکینسون، لوودوپا (Levodopa) یا اِل-دوپا (L-dopa) می باشد. البته این دارو به درمان این بیماری کمک نمی کند اما از پیشرفت و گسترش آن جلوگیری می کند. به غیر از این دارو موثرترین روش در درمان این بیماری تحریک عمقی مغز می باشد. در این روش سیگنال های الکتریکی توسط دستگاه های مخصوص به نقاط مختلفی از مغز برای بهبود عملکرد آن ارسال می شود. روش دیگری که در درمان این بیماری موثر است، عمل جراحی می باشد.

انجام روش های فوق و همچنین نوع دارو مصرفی و دوز مصرفی آن بستگی به تشخیص پزشک معالج دارد.

تغذیه در بیماران مبتلا به پارکینسون :

در بیماران مبتلا به پارکینسون تغذیه و نوع آن بسیار مهم می باشد. در واقع تغذیه نادرست در تشدید بیماری پارکینسون بسیار تأثیرگذار می باشد. نوشیدنی های دارای کافئین مانند قهوه و چای برای این بیماران بسیار مفید است و به پیشگیری از این بیماری کمک می کند. افراد مبتلا به بیماری فوق نباید از مصرف چای سبز غافل شوند.

 از روش های دیگری که مانع از پیشرفت این بیماری می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. استفاده از روش هایی مثل کار درمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی. کار درمانی و یا فیزیوتراپی باعث بهبود عملکرد اندام ها می شود.
  2. مصرف مواد غذایی سالم
  3. نوشیدن آب سالم و آب میوه های طبیعی
  4. انجام مرتب و مداوم فعالیت های هوازی و ورزش
  5. انجام فعالیت های روزانه

دلایل مبتلا شدن به این بیماری :

ابتلا به این بیماری دلایل مختلفی دارد، به عنوان مثال :

  1. عوامل وراثتی و یا ژنتیک یکی از مهم ترین دلایل موثر در مبتلا شدن افراد به این بیماری می باشد.
  2. عامل دیگر در بروز این بیماری می توان به محرک های محیطی اشاره کرد. در واقع قرار گیری مداوم در برابر بعضی از دارو ها و مواد شیمیایی باعث بروز این بیماری می شود.
  3. عادت های نادرست غذایی از دیگر عوامل مبتلا شدن افراد به این بیماری می باشد.
برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.