هیپرکلسمی

هیپرکلسمی چیست ؟

هیپرکلسمی چیست ؟

هیپرکلسمی نوعی بیماری است که بخاطر وجود کلسیم بیش از حد معمول در بدن و خون، ایجاد می شود. در حقیقت بیماری هیپرکلسمی برعکس بیماری هیپوکلسمی می باشد. به عبارت دیگر بیماری هیپوکسمی به دلیل کم بود کلسیم و بیماری هیپرکلسمی به دلیل زیاد بودن کلسیم در بدن بیمار ایجاد می شوند. که هر کدام از این بیماری ها علائم و عوارض منحصر به فردی دارند.

هیپرکلسمی در نوزادان و بزرگسالان :

دلایل مبتلا شدن نوزادان به بیماری هیپرکلسمی با دلایل مبتلا شدن بزرگسالان متفاوت می باشد. یکی از دلایل این بیماری فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید است. از دیگر علایم می توان به افزایش ویتامین دی در بدن، سرطان، بیماری سل، کم آبی بدن و … اشاره کرد. غدد پاراتیروئید تنظیم کننده و یا کنترل کننده میزان کلسیم خون است هنگامی که بدن به کلسیم احتیاج دارد، غدد پاراتیروئید کلسیم بدن را تامین می کنند. در صورتی که این غدد بیش از حد فعال باشند، کلسیم زیادی تولید می شود که باعث بروز بیماری هیپرکلسمی می شود.

ابتلاء  فرد به برخی سرطان ها مثل سرطان ریه، سرطان خون و … زمینه را برای بروز این بیماری فراهم می کند.

دلیل دیگر ایجاد این بیماری در بدن ،تحرک کم افراد است.

کم شدن آب بدن باعث کم شدن آب خون می شود و در نتیجه غلظت اکسیژن خون افزایش می یابد که زمینه را برای بروز بیماری هیپرکلسمی فراهم می کند..

بیماری های دیگری مثل سل، نارسایی کلیه و … نیز در ابتلا فرد بهاین بیماری دخیل است.

استفاده بیش از حد برخی از داروها که باعث تحریک غدد پاراتیروئید می شوند نیز باعث بروز این بیماری می شود.

علائم بیماری چیست ؟ 

این بیماری علائم مختلفی دارد که می توان به تشنگی بیش از حد، افزایش دفع ادرار، مشکلات گوارشی، درد معده، سردرد، مشکلات عصبی، سردرگمی، درد استخوان و … اشاره کرد. به عبارت دیگر:

  1. افزایش حجم کلسیم موجود در خون، فعالیت کلیه را افزایش می دهد و باعث تکرر ادرار در فرد و درنتیجه آن کمبود آب بدن می شود. کم شدن آب بدن ، تشنگی را به دنبال خواهد داشت.
  2. افزایش کلسیم در بدن باعث بروز بیماری های گوارشی مانند یبوست و اسهال خواهد شد .
  3. علائم دیگر این بیماری درد شکم و حالت تهوع است.
  4. به دلیل تاثیرات سوء این بیماری روی مغز اختلال در حافظه و عملکرد مغز ایجاد می شود.

درمان هیپرکلسمی:

برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کرد تا پزشک با معاینه بیمار برای رفع و درمان بیماری دارو ها و یا راهکار هایی را ارائه دهد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.