شکستگی استخوان فمور

فمور و شکستگی آن:

فمور نوعی استخوان می باشد که در قسمت ران وجود دارد. آناتومی این استخوان به گونه ای می باشد که از تنه اصل و یک تنه فرعی تشکیل شده است. تنه فرعی توسط یک پایه به تنه اصلی متصل می شود. شکستگی استخوان فمور عموماً در قسمت تنه فرعی استخوان فمور صورت می گیرد که به گردن فمور معروف می باشد. در نتیجه شکستگی فمور، به شکستگی در ناحیه های مختلف استخوان فمور ران گفته می شود.

شکستگی فمور و سالمندان:

این شکستگی عموماً افراد سالمند را تحت شعاع قرار می دهد. در حقیقت درصد مبتلا شدن سالمندان به این نوع شکستگی بیشتر از سایر افراد می باشد. دلایل و یا عوامل زیادی در این نوع شکستگی دخالت دارند که می توان به ضربه های شدید در ناحیه زانو، تصادف، پوکی استخوان و … اشاره کرد. پوکی استخوان یکی از بیماری هایی استخوانی بسیار شایع در سالمندان می باشد، در نتیجه استخوان های افراد سالمند در برابر ضربه مقاوم نمی باشند و به راحتی می شکنند به همین دلیل شکستگی فمور در سالمندان بسیار شایع خواهد بود. لازم به ذکر می باشد که این نوع شکستگی انواع مختلفی دارد.

انواع شکستگی فمور در سالمندان:

از انواع این شکستگی در سالمندان می توان به شکستگی گردن استخوان فمور، سر استخوان و تنه آن می باشد. شکستگی گردن استخوان  فمور بیشتر خانم ها را تحت شعاع قرار می دهد. درد این نوع شکستگی در ناحیه کشاله ران و لگن وجود خواهد داشت.

شکستگی سر استخوان فمور از انواع دیگر این شکستگی می باشد که این عارضه درست در قسمت سر استخوان ایجاد می شود و عموما بر اثر در رفتن لگن ایجاد می شود.

بعد از شکستگی فموربه چه نکاتی باید توجه کرد؟ 

در حقیقت مراقبت بعد از این شکستگی بسیار حیاتی و مهم می باشد. برای ترمیم استخوان شکسته و درمان سریع آن باید به تغذیه بسیار توجه شود. در حقیقت باید شیر و لبنیات را در رژیم غذایی خود قرار داد. همچنین از مصرف دخانیات و سیگار پرهیز شود. قبل از ترمیم کامل استخوان از راه رفتن بدون به تنهایی و بدون کمک به شدت خودداری شود. در صورت بروز هرگونه مشکل مانند درد در ناحیه صدمه دیده شده حتما با پزشک معالج مشورت کنید.

عوارض:

این نوع شکستگی عوارض متعددی دارد که به طور کلی به دو دسته عوارض کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم تقسیم می شوند. از عوارض کوتاه مدت این نوع شکستگی می توان به سیاه شدن استخوان ران، لخته شدن خون، خون ریزی، کبود شدن بافت بدن و …. اشاره کرد. از عوارض بلند مدت آن می توان به دیر جوش خوردن و یا دیر ترمیم شدن استخوان شکسته، بد جوش خوردن آن و … اشاره کرد.

روش های درمان:

درمان شکستگی استخوان فمور روش های مختلفی دارد که می توان به استراحت کردن، عمل جراحی ، استفاده از پیچ جهت ترمیم بافت داخلی و … اشاره کرد. انتخاب هر کدام از روش ها توسط پزشک صورت می گیرد. در حقیقت پزشک تشخیص می دهد که عمل جراحی برای درمان این شکستگی مناسب می باشد یا استراحت کردن فرد در رختخواب.

و البته حضور فیزیوتراپ برای راه اندازی بیمار ضروری است.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.