سی پی آر چیست؟

                                                                                       سی پی ار چیست ؟ 

در جواب به سوال CPR چیست ؟ باید گفت CPR به احیای قلبی ریوی معروف می باشد. CPR  اختصار و یا مخفف کلمه Cardiopulmonary resuscitation می باشد. از این روش برای احیا و یا بازگرداندن افرادی استفاده می شود که علاوه بر ایست قلبی، دچار ایست تنفس نیز شده اند. در نتیجه برای احیای چنین افرادی به ماساژ قلب و دادن نفس احتیاج می باشد که می توان از روش CPR استفاده کرد. در اینجا قصد داریم به آموزش CPR در حد مختصر بپردازیم.

آموزش CPR:

برای انجام و یا استفاده از روش CPR باید به نکاتی دقت شود. برای انجام روش CPR باید به سه عامل مسیر جریان هوا، فشار و تنفس دقت کنید، سپس برای احیا اقدام کنید. به عبارت دیگر فرد احیا کننده باید به مسیر جریان هوا توجه کند و مسیر جریان هوا را باز کند. همچنین باید به فشار جهت گردش خون توجه کند. تنفس نیز به منظور دادن نفس مصنوعی به بیمار می باشد. حال در ادامه به روش انجام CPR می پردازیم.

  1. در مرحله اول برای انجام CPR باید علائم و یا واکنش های بیمار چک شود. به عنوان مثال در ابتدا باید متوجه واکنش های بیمار شوید. واکنش های بیمار را چک کنید و متناسب با آن عمل کنید. اگر بیمار نفس نمی کشد و بدون واکنش است، فورا با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید و در خواست کمک کنید.
  2. طی مدت زمانی که منتظر اورژانس هستید، بالای سر بیمار بروید و برای احیا اقدام کنید. در این روش قفسه سینه بیمار را فشار دهید. برای انجام این کار باید قسمت مرکزی قفسه سینه را تحت شعاع قرار دهید. برای انجام این کار باید حدود ۵ سانتی به قفسه سینه فشار وارد کنید. این کار را باید حدود ۳۰ مرتبه تکرار کنید. لازم به ذکر می باشد که این عملیات باید با سرعت بسیار بالا و محکم انجام شود. به عنوان مثال سرعت انجام این عمل باید ۱۰۰ بار در دقیقه باشد.
  3. در مرحله بعد از انجام CPR باید سر بیمار را به عقب هدایت کنید و چانه بیمار را به طرف بالا هدایت کنید. حال می توانید عملیات تنفس مصنوعی را برای فرد بیمار بکار بگیرید. برای این کار بعد از این که سر بیمار را در حالت استاندارد قرار داده شد باید دهان را در مقابل دهان بیمار قرار دهید و با سرعت بسیار بالا در دهان بیمار بدمید. دمیدن در دهان بیمار باید به گونه ای باشد که بالا آمدن قفسه سینه فرد بیمار به خوبی قابل مشاهده باشد. در تنفس مصنوعی به بیمار باید دو بار عملیات را تکرار کرد. این عملیات باید یک ثانیه ادامه پیدا کند. به عبارت دیگر هر نوبت تنفس مصنوعی به بیمار باید به مدت ۱ ثانیه ادامه پیدا کند.

لازم به ذکر می باشد که انجام عملیات تنفس مصنوعی و احیا برای نوزادان متفاوت می باشد. به عنوان مثال برای احیا قلب در کودکان باید فشار وارد شده به قلب را از ۵ سانتی متر به ۳ سانتی متر تغییر دهید. ناگفته نماند که باید با دو انگشت این کار را انجام داد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.