تروما چیست ؟

تروما چیست ؟

تروما به هر نوع فشار، صدمه و ضربه ای که به هر قسمت بدن وارد می شود گفته می شود. مثلاً تروما دست، به صدمه و یا فشار وارد شده به دست گفته می شود. تروما به آسیب های وارد شده به هر قسمت از بدن گفته می شوند انرژی بسیار زیادی دارد. این آسیب ها می تواند به صورت ضربه ای،حرارتی، الکتریکی، شیمیایی و … باشد. قصد داریم در اینجا به دلایل تروما، درمان و عوارض آن می پردازیم. این عارضه انواع مختلفی دارد. نوع دیگری از تروما وجود دارد که به زخم روان معروف می باشد. این نوع بیماری روح، روان و اعصاب فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

دلیل تروما :

تروما دلایل مختلفی دارد که منشا اصلی آن ها ترس و تنش های عصبی است. به عبارت دیگر :

  1. یک دلیل اصلی در بروز این بیماری وقایع و یا اتفاق هایی هستند که در گذشته اتفاق افتاده اند. دلیل بروز این بیماری در حقیقت نقش بستن اتفاق های ناخوشایند در ذهن می باشد. این اتفاقات ممکن است شامل تصادف، دعوا و … باشد. اغلب چنین اتفاقات تلخ و ناخوشایندی در دوران کودکی رخ داده اند و باعث شده تا فرد نسبت به آن ها ترس و استرس داشته باشد.
  2. از دیگر دلایل ابتلا به تروما استرس های مداوم و همیشگی است. در واقع بعضی از استرس ها گذرا و لحظه ای هستند، اما بعضی از آن ها بلند مدت می باشند که باعث بروز این بیماری می شوند. استرس های مداوم مربوط به استرس های حاصل از یک بیماری سخت و لاعلاج می باشد.
  3. اتفاق افتادن برخی حادثه ها و یا وقایع در زمان حال که باعث ایجاد یک تنش روحی در فرد می شود. به طور مثال فوت یکی از عزیزان باعث ایجاد یک تنش روحی بسیار تاثیر گذار در فرد می شود. حتی ترد شدن و مورد بی احترامی واقع شدن نیز از دلایل بروز این بیماری است.

علائم مبتلا شدن فرد به این بیماری:

بیماری تروما علائم مختلفی دارد که آن ها را می توان به دو دسته احساسی_روانی و فیزیکی تقسیم کرد. به طور کلی

  1. یکی از علائم روانی احساس، پرخاشگری فرد مبتلا می باشد.
  2. فرد مبتلا مدام احساس پوچی می کند و انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارد.
  3. از علائم فیزیکی می توان به ضربان شدید قلب اشاره کرد.
  4. عدم تمرکز حواس از دیگر علائم این بیماری می باشد.

درمان تروما :

روش های متنوعی جهت درمان بیماری نامبرده وجود دارد. یکی از موثر ترین روش ها مراجعه به روانپزشک و یا روانشناس می باشد. اما روش ها و یا دستورالعمل های دیگری جهت درمان این بیماری وجود دارد که می توان به آن ها اشاره کرد :

  1. انجام فعالیت های گروهی
  2. انجام فعالیتهای جدید و تازه، در حقیقت افراد مبتلا به این بیماری بهتر است چیزهای جدید یاد بگیرند..
  3. مصرف مواد غذایی سالم و توجه به نوع تغذیه از دیگر روش های موثر در درمان این بیماری می باشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب
0

یک دیدگاه بنویسید

* آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.